Spomladanska utrujenost ni medicinska diagnoza in ne spada med zdravstvene težave, čeprav se odrazi tako fiziološko kot psihološko. Večinoma težko uidemo, saj izhaja iz zmanjšane telesne aktivnosti in pomanjkanja zdrave prehrane v zimskem času. Po mnenju dr. Lokar (2009), sta pomembna tudi naveličanost zaradi slabega, turobnega vremena in pomanjkanje svežega sadja ter zelenjave v prehrani ter posledično zmanjšanega vnosa predvsem vitamina C. Čez zimo je na voljo le omejena vrsta sadja in zelenjave, ki pa ne zadovolji naše potrebe bo vitaminih, ki jih telo potrebuje za učinkovito delovanje. Nekateri viri opozarjajo tudi na pomanjkanje vitamina D in hormona serotonina, ki pa sta odvisna od sončne svetlobe, katere je v zimskem času bistveno manj. Obstaja še več dodatnih dejavnikov, ki vsak zase pripomorejo k občutku utrujenosti. Manj izrazita je – paradoksno – pri tistih, ki imajo težje kronične bolezni, saj imajo podobne težave vse leto in so te manj sezonsko izražene.
Pri premagovanju spomladanske utrujenosti sta bistvenega pomena zdrava prehrana in športna aktivnost. Nadihajte se svežega zraka z gibanjem na prostem. Začnite s sprehodi, lahkotnim tekom ali pa se povzpnite na bližji hrib in počasi stopnjujte telesno aktivnost. Svojemu jedilniku dodajte več zelenjave in sadja, bogatega z vitaminom C. Poskrbite, da bodo obroki uravnoteženi in manjši. Jejte večkrat po malo. Pijte veliko vode. Kot navaja dr. Lokar (2009) je najpomembnejše, da ne "/.../ zmanjšamo redne telesne aktivnosti, ko se lepo jesensko vreme poslabša in prevesi v turobno deževno sivino /.../ " ter ob tem priporoča, da tudi slabo vreme izkoristimo za vadbo s pripomočki kot so sobna kolesa, eliptični trenažerji, steperji, tekoči trakovi, preprosta sobna aerobika.
Za vsakogar se najde nekaj tudi v trgovini prostičas.si, kjer vam bo prijazno prodajno osebje podalo vse potrebne informacije v smeri učinkovitega boja proti spomladanski utrujenosti. Kot poudarja dr. Lokar (2009), je ptorebno "/.../ le nekaj motivacije, dobre volje in vztrajnosti. Res je, da je rekreacija med štirimi stenami v primerjavi s tisto zunaj razmeroma dolgočasna, a zato ni nič manj zdrava."
Avtor: Gregor SELČAN